15 Aralık 2011 Perşembe

Fotoğrafta Kompozisyon

Çektiğimiz fotoğrafları " Önüme geleni çekerim " mantığıyla çekmiyorsak ya da olaya biraz daha sanatsal bakayım diye düşünüyorsak dikkat etmemiz gereken bazı başlıklar var. Bu başlıkları uyguladığımızda fotoğrafımıza biraz daha anlam katabileceğimizi düşünüyorum. Bu başlıkları biraz açalım:

                                                3'te 1 Kuralı

Bu kuralda fotoğraf karesini eşit şekilde 3'e bölecek enine ve boyuna hayali 2 şer çizgi çizeriz. Çizgilerin kesiştiği yerler fotoğrafta vurucu etki yapan yerlerdir. Her fotoğrafta konuyu karemizin tam ortasına yerleştirmek zorunda değiliz. Örnek fotoğrafımda yaprak tam sağ alt kesişim noktasına denk geliyor.

 Dikey - Yatay Kare

Çekeceğimiz karenin dik mi yoksa yatay mı olacağına konumuza göre karar vermeliyiz. Fotoğrafta vermek istediğimiz şey, kardajımızın derecesini belirlemelidir. Örneğin geniş bir dağ ya da göl manzarası çekiyorsak karemize mümkün olduğunca fazla manzara sokmak isteyeceğimizden geniş açıyı tercih etmeliyiz ama güneşin denizin üzerindeki yansımasını dik kardajla daha iyi anlatmamız mümkün. Bu biraz da kadrajı dik tuttuğumuzda fotoğrafa istenmeyen hangi öğerler giriyor, geniş tuttuğumuzda neleri kaçırıyoruz gibi sorularla doğru yolu bulabileceğimiz bir durum. Ancak üstadlar her zaman önce dik kadrajı düşünün derler.
Örnek fotoğrafta eğer dik kadrajla çekmeseydim Moskova Devlet Üniversitesi'nin önündeki havuza düşen yansımasının tamamını göremeyecek, onun yerine üniversitenin sağında solunda bulunan konumuzla alakalı olmayan bazı binaları görecektik.


İkinci örnekte ise kardajı dik tutsaydım yaşlı amca ve kuşlardan oluşan kompozisyonumuza amcanın karşısındaki cadde, oradaki arabalar ve binalar girecekti. Böylece amcanın kuşlarla olan yalnızlığı kaybolacaktı.


Doğru Zamanda Deklanşöre Basmak

Doğru zaman dediğimizde her zaman aklımıza zıplayan birinin havada en yükseğe vardığı an deklanşöre basmak gelmesin. Doğru zaman; fotoğrafta anlatmak istediğiniz konunun, fotoğrafa bakana o duyguyu verebildiği andır. Unutmayalım, bir film çekiyorsanız istediğiniz konuyu izleyiciye dakikalarca, hatta saatlerce anlatabilirsiniz ama fotoğraf çekiyorsanız belki 1 saniye bile sizin için uzun bir zaman.

Şimdi Ankara Kalesi'nde çektiğim iki fotoğrafı ele alalım.Birinci karede satıcı bayanın üşüdüğünü ve yüzündeki mutsuzluğu görüyoruz.


Bu karade ise ilk çektiğim kareden saniyeler sonra bayan eldivenini taktı ve güldüğü an benim için doğru andı.
Perspektif ve Çizgiler
İlkokulda resim yaparken çizdiğimiz yollar perspektif gereği uzadıkça daralıyordu. Fotoğrafta bu durum görüntüye derinlik katıyor, fotoğrafı güzelleştiriyor. Karşıya doğru uzayan perspektif fotoğraflarında genelde dik kadraj tercih edilir.

Perspektifi ele alarak fotoğraf çekerken makinenin yüksekliği de önemlidir. Makineyi ne kadar yere yaklaştırırsak etraf o kadar görkemli çıkar. Konuyu ortalayamazsak ya da makineyi biraz da olsa yamuk tutarsak perspektif yamulur.


Çizgiler konusunda dikey, yatay ve çapraz (vertical, horizontal ve diagonal) çizgiler fotoğrafta başka bir kompozisyon konusudur. Özellikle diagonal fotoğrafta önemli bir yere sahiptir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder